Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50556 Library:100129 in /var/www/html/alfatourftp/www/blog/wp-includes/wp-db.php on line 1538
Malbork – siedziba średniowiecznej potęgi | Alfa Tour

Malbork to niewielkie miasto położone w północnej części Polski. Mimo, że miejscowość liczy niecałe 40 tys. mieszkańców, bardzo dobrze znana jest także poza granicami naszego kraju. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim gotyckiemu zamkowi, dawnej siedzibie zakonu krzyżackiego.

Zamek w Malborku wznoszono w kilku etapach: jego budowa rozpoczęła się w 1280, a zakończona została w połowie XV wieku. Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i jednocześnie stolicą jednego z najsilniejszych państw w średniowiecznej Europie. Jest to największy na świecie pod względem powierzchni zespół zamkowy (prawie 21 hektarów!) będący jednocześnie klejnotem architektury obronnej.

poland-1104042_1920

Miejsce to ma szczególne znaczenie historyczne – było świadkiem wielu wydarzeń mających wpływ na dzieje Polski. Jest to także perła gotyckiej architektury. Dlatego też w 1994 zamek został uznany za pomnik historii, a w 1997 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bardzo dużą wartość historyczną oraz ciekawe atrakcje miejsce to bardzo często jest celem wycieczek szkolnych.

Muzeum Zamkowe, prócz tradycyjnego zwiedzania i wystaw tematycznych (dużym zainteresowaniem cieszy się np. Wystawa Bursztynu) oferuje także inne atrakcje. Wśród nich znajduje się m.in. nocne zwiedzanie, pokazy walk rycerskich, koncerty muzyki dawnej czy zabawy historyczne. Dzięki temu jest to także doskonały pomysł na wyjazdy integracyjne.

Jednak Malbork to nie tylko zamek. W mieście znajdziemy wiele równie ciekawych zabytkowych budynków: ratusz, Bramy (Garncarska oraz Mariacka), gotycki kościół Św. Jana czy też ruiny murów miejskich. W przerwie między zwiedzaniem zabytków można skusić się na rejs statkiem wycieczkowym po Nogacie.

Niezwykle popularnym wydarzeniem w mieście jest odbywająca się co roku inscenizacja oblężenia Malborka. Jest to historyczna impreza plenerowa, która przyciąga w lipcu wielu turystów i miłośników historii. W czasie imprezy odbywają się również pokazy rycerskie, koncerty muzyczne, a także jarmarki, co sprawia, że uczestnicy czują, jakby cofnęli się w czasie.

Dla dzieci bardzo ciekawą atrakcją będzie wizyta w Dino Parku będącym pierwszym na Pomorzu parkiem ruchomych dinozaurów, gdzie, prócz fascynujących stworzeń, można zobaczyć muzeum skamieniałości, a także sprawdzić swoich sił w parku linowym.

Wizyta w Malborku to doskonały pomysł na krótki wyjazd zarówno w większej grupie, jak i w gronie najbliższych. To doskonałe miejsce dla miłośników historii oraz średniowiecznej architektury.