Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50556 Library:100129 in /var/www/html/alfatourftp/www/blog/wp-includes/wp-db.php on line 1538
Wielkopolskie skarby : zamek w Kórniku i pałac w Rogalinie | Alfa Tour

Wraz z wiosną i przebudzeniem się natury coraz częściej planujemy wycieczki: czy to wycieczki jednodniowe, weekendowe czy też krótsze bądź dłuższe wypady za miasto.

Jeżeli planujemy bliższe poznanie Wielkopolski, to warto poświęcić nieco czasu na dwie miejscowości znajdujące się niedaleko Poznania: Kórnik oraz Rogalin, gdzie znajdują się dwie piękne i jednocześnie zupełnie rożne siedziby ważnych dla tego regionu rodów.

Zamek w Kórniku

Nie da się ukryć, że to własnie zamek jest największą atrakcją turystyczną położonej 20 km od Poznania miejscowości Kórnik. Historia jego powstania sięga pierwszej połowy XV wieku. Na przestrzeni wieków był często przebudowywany, a jego obecna postać to skutek ostatniej przebudowy, która miała miejsce w połowie XIX w. Zamek ten posiadał wielu właścicieli: od rodu Górków aż po ród Działyńskich. Spośród nich najbardziej znana była Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka znana również jako Biała Dama. Obecnie jest to siedziba biblioteki rodowej Działyńskich (obecnie Polskiej Akademii Nauk), a także muzeum.

Zamek położony jest w pobliżu Jeziora Kórnickiego i wokół niego rozciąga się piękny park. Znany jest on też jako arboteum kórnickie i znajduje sie pod opieką Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. W parku Warto wybrać się do niego zwłaszcza wiosną, kiedy to przyroda budzi się do życia i rośliny kwitną wzbudzając zachwyt odwiedzających. Dodatkowo w sezonie wakacyjnym organizowane są też rejsy po jeziorze na statku „Biała Dama”.

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac w Rogalinie pod Poznaniem pochodzi z XVIII i został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. Pałac Raczyńskich znajduje się w malowniczym miejscu na skarpie i otoczony jest parkiem w stylu angielskim oraz francuskim.

Aktualnie można zobaczyć w nim kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego. Wśród autorów można znaleźć takich malarzy jak Matejko czy Monet. W zespole pałacowym można zobaczyć również Kaplicę Św. Marcelego z mauzoleum rodu Raczyńskich, czy też powozownię z kolekcją starych pojazdów konnych.

Pałac w Rogalinie, a także zamek w Kórniku to piękne miejsca znajdujące się w pobliżu Poznania, które z pewnością warto zobaczyć. Nie tylko ze względu na ich piękno, ale także wysoką wartość historyczną.